منتور کیست و چه کسانی به منتور نیاز دارند؟

منتور کیست ؟ بسیاری از مردم فکر می‌کنند منتور ها، کسانی هستند که برای منتور شدن سال‌ها تلاش کرده‌اند تا مدرک رسمی منتورینگ دریافت کنند؛ اما در حقیقت یک مربی یا منتور می‌تواند فردی باشد که در زمینه‌ایی خاص، بیشتر از شما تجربه دارد و به شما کمک می‌کند تا مسیر درست را پیدا کنید و از اشتباهات رایج طراحان جوان جلوگیری کنید.

مربی یا منتور کیست می‌تواند به شما بگوید که در طراحی چه چیزی کارایی دارد و چه چیزی در طرح‌های شما اثربخش نخواهد بود. همچنین می‌توانید از سوابق او در طراحی، برای پیشرفت خود استفاده کنید.

تجربه‌هایی که ممکن است سال‌ها زمان لازم داشته باشید تا یاد بگیرید مثل چگونگی برخورد طراحان با مشتریان، یا نحوه رفتار با مشتریان ناراضی را می‌توانید از یک منتور بیاموزید. استفاده از تجربه و پندهای مربیان در مواقع مختلف می‌تواند از بروز اشتباه در طراحی شما جلوگیری کند و باعث بهبود روند طراحی شما شود.

با استفاده از تجربه منتور دیگر لازم نیست همه موارد را خودتان تجربه کنید و چرخ را از ابتدا بسازید!

اگر شما در زمینه خاص مثل طراحی فعالیت دارید، یکی دیگر از چیزهایی که باید به آن توجه داشته باشید، این است که منتورهای شما حتماً نباید طراح باشند یا دقیقاً با نوع کاری که انجام می‌دهید، سازگار باشند تا بتوانند به شما کمک کنند. ممکن است منتور شما شخصی باشد که در زمینه مدیریت پروژه و یا تبلیغات تجربه دارد.

ارتباط ایجاد کنید

یک منتور خوب می‌تواند شما را در حوزه فعالیت خودتان یا سایر حوزه‌ها با افرادی آشنا کند که اگر حضور منتور شما نبود، هرگز فرصتی برای دیدار با آن‌ها را نداشتید منتور خوب می‌تواند شما را به اشخاص مهم و معروف آشنا کند تا بتوانید برای آن‌ها کار انجام دهید. این کار می‌تواند باعث صرفه‌جویی در زمان و همچنین ایجاد ارتباطات مؤثر شود.

در واقع منتور یا مربی علاوه بر نقش هدایت و راهنمایی شما، می‌تواند نقش بسیار مهمی در ایجاد ارتباطات مؤثر با افراد سرشناس و همچنین معرفی مشتری به شما داشته باشد.

شما نمی‌دانید که هر شخصی در هر صنعت چه کسی را می‌شناسد و با چه کسانی ارتباط دارد. در هر حوزه‌ای افراد در مورد مسائل خوب و بد با یکدیگر صحبت می‌کنند ولی شما نمی‌توانید از تمام این موارد آگاه باشید. ضرب‌المثل معروفی می‌گوید چیزی که می‌دانید مهم نیست، افرادی که با آن‌ها آشنا هستید اهمیت دارد. البته در خصوص ارتباطات منتورها می‌توان گفت: افرادی که شما می‌شناسید اهمیت ندارند، سعی کنید با افراد مؤثری که منتور شما با آن‌ها ارتباط دارد آشنا شوید!.

ممکن است منتور شما، خودش صاحب کسب‌وکاری نباشد ولی با افرادی آشنا باشد که جزو کارآفرینان برتر باشند.

یک منتور دلسوز همیشه خواهان موفق شدن شماست. او در مسیر پر فراز و نشیبی که در حرفه شما وجود دارد، همیشه همراه شما است و زمانی که به موفقیتی دست یابید، شما را تشویق می‌کند. از آنجایی که او قبلاً این مسیر را طی کرده، هیچ حس حسادت یا نیاز به رقابت و کسب امتیازات شما در وی وجود ندارد. تمام چیزی که یک منتور آرزو دارد دیدن موفقیت شماست تا بتواند به خودش افتخار کند.بهترین منتورها و مربیان می‌توانند نقش یک عضو خانواده را داشته باشند و درست مثل والدین یا یک دوست صمیمی با دانش فنی بیشتری در زمینه فعالیت شما، کمکتان کنند.

 

وظایف منتور

mentor اهمیت زیادی بر تاثیر منتورینگ و افزایش بهره‌وری در کسب و کار دارد. تعدادی از وظایف یک منتور که در این زمینه تاثیر گذارند در زیر آمده است:

  1. بازار کسب و کار شما را به خوبی بشناسد
  2. چشم اندازهای شما را بهبود بخشد و به شما در توسعه اهدافتان کمک کند
  3. اشتباهاتتان را به شما گوشزد کند و به شما کمک کند تا راه حلی را برای رسیدن به هدفتان پیدا کنید
  4. روابطی دارد که می تواند با استفاده از آن ها کسب و کارتان را توسعه دهد
  5. سرمایه گذاران و کارآفرینان مختلفی را می شناسد
  6. زمانی که به او احتیاج دارید، در دسترستان است
منتور

چرا باید برای منتور هزینه پرداخت کنیم؟

حداقل هزینه، گذاشتن زمان لازم برای صحبت با یک منتور است. خدمات منتورینگ در هیچ کجای دنیا بدون هزینه نیست. دلیل آن هم واضح است. شما برای رسیدن به آن میزان از دانش و تجربه، باید زمان و هزینه زیادی را صرف کنید و اشتباهات بیشتری را برای پیشرفت در کارتان انجام دهید که می توانید با استفاده از خدمات منتورینگ آن ها را کاهش دهید.

وبسایت استاد منوچهرزاده

3 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید